2016-2017 Basketball Teams

Updated Tuesday November 8, 2016 by Chris Johnson.

8th Boys

 

Team #1

Coach – Greg Ramsier

 

Walker Bunch

Nick Dawson

Kyle Feger

Ethan Pounders

Hunter Searcy

Landon Simpson

Thomas Smith

Bradley West

Ryan Wiseman

 

Team #2

Coach – Shayne Maines

 

Justin Allen

Baily Bocko

Branden Campisano

Eli Clements

Jackson Gelhaus

Harrison Guthrie

Parker Guillame

Ethan Mays

Blane Probus

Max Willhte

 

Team #3

Coach – Ken Meffert

 

Cole Allgeier

Jacob Conrad

Quincy Meffert

Patrick Montague

Nick Mooney

Collin Meurer

Sean Wilkinson

Nick Wilson

Connor Wolford

 

Team #4

Coach – Nick Reid

 

Evan Ash

Carter Bunch

Casey Dunn

Jacob Griffith

Brandon Hoskins

Luke McArthur

Hunter Martion

Caden Reid

Cannon Reid

 

Team #5

Coach – Gary Maines

 

Joshua Arnold

Tony Biller

Mike Craven

Aiden Floyd

Zachary Harper

Ryan Markert

George Montgomery

Cody Meurer

Tyson Warnken

 

 

6th Boys

 

Team #1

Coach - Cory Northcut

 

Jordan Beeler

Adam Campisano

Max Cherry

Manuel Kimberling

Tyler Northcut

Keegan Porter

Hayden Rader

Landon Shroyer

Owen Walker

 

Team #2

Coach – Ken Meffert

 

Branden Allgeier

Henry Biller

Pablo Gomez

Reece Mazzali

Trey Mazzali

Isaac Meffert

Dylan McArthur

Tyler Mudd

Logan Pauley

Cameron Shumate

 

Team #3

Coach – Mike Rose

 

Ryan Belt

Reece Bayens

Nathan Campisano

Coleman Jones

Ivan Ledemza

Trenton Ludwig

Chase Reed

Daniel Rose

Jamie Smith

Jackson Tripp

 

¾ GRADE GIRLS BASKETBALL

 

  • Kennedy Dawson
  • Mackenzie Jenkins
  • Jenna Mossholder
  • Lauren Campisano
  • Aubri Mooney
  • Raleigh West
  • Kristin Bohn
  • Natalie Allen
  • Morgan White
  • Karsen Klein

 

  • Coach Steve Mossholder

 

 

¾ GRADE BOYS BASKETBALL

 

A Team

  • Brody Schaffer
  • Luke Butler
  • Cooper Hendrick
  • Grant Whitemire
  • Isaac Lotze
  • Mason Avley
  • Joshua Lainhart
  • Andrew Dunlap
  • Brock Shoemaker
  • Aaron Hughes

 

  • Coach Jimbo Schaffer

 

 

B Team

  • Matthew Burt
  • James Distler
  • Connor Hurley
  • Nolan Pawley
  • Matthew Beeler
  • Justin Burkett
  • Trevor Thornsberry
  • Brady Dinsmore
  • Holden Grant

 

  • Coach Tim Burkett

 

C Team

  • Nathan Rader
  • Cole Hazelwood
  • Brody Reeve
  • Lorenzo Afable
  • Cole Mooney
  • James Patton
  • Corey Allen
  • Joey Moch
  • Michael Cope

 

  • Coach TBA

 


5/6 GRADE GIRLS BASKETBALL

 

  • Peyton Arnold
  • Morgan Butler
  • Brooklyn Campisano
  • Kailee Flanders
  • Morgan Frey
  • Brooke Harrod
  • Lilly Jones
  • Maddie Meiman
  • Kaden Dunlap
  • Kaydence Reddington

 

  • Coach Dennis Meiman

 

 

Coaches will be in contact soon to give you the necessary practice information.

Thanks

SEAM